Odszedł od nas Profesor Wiesław M. Grudzewski

Data: 31.01.2018

Znalezione obrazy dla zapytania Profesor Grudzewski zdjęcie

Prof. dr inż. Wiesław Maria Grudzewski (13 lutego 1933 r. – 30 stycznia 2018 r.)

Karierę naukową rozpoczął Profesor w 1956 r., kiedy to otrzymał tytuł magistra ekonomii na Wydziale Przemysłu Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1960 r. ukończył studia inżynierskie na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej w zakresie przetwórstwa węgla brunatnego i kamiennego.
W 1964 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania na Wydziale Ekonomiki Przedsiębiorstwa Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu.
W 1976 r. Przewodniczący Rady Państwa nadał Mu tytuł profesora nadzwyczajnego nauk technicznych, a w 1986 r. – tytuł profesora zwyczajnego nauk organizacji i zarządzania.
W roku 2003 Profesor Grudzewski został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Wschodnioukraińskiego Narodowego Uniwersytetu im. W. Dala w Ługańsku.

Droga zawodowa Profesora Grudzewskiego:
- 1953–1978 – asystent, profesor nadzwyczajny, dziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Politechniki Wrocławskiej (obecnego Wydziału Informatyki i Zarządzania);
- 1978–1980 – profesor, dyrektor – Instytut Planowania przy Radzie Ministrów, Zakład Nauk Zarządzania PAN;
- 1980–1986 – szef doradców ds. nauki i techniki wiceprezesa Rady Ministrów;
- 1986–1990 – podsekretarz stanu w Urzędzie Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń;
- 1990–1996 – profesor zwyczajny i dyrektor w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz”;
- 1995–2003 – profesor zwyczajny na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej;
- 1997–2004 – profesor zwyczajny, kierownik Katedry Systemów Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej;
- 2004–2005 – profesor zwyczajny, rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Społecznej w Warszawie;
- od 2008 roku – profesor zwyczajny, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz”;
- 2009–2011 – profesor zwyczajny, kierownik Katedry Metod i Systemów Zarządzania w Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Gospodarce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli.

Funkcje pełnione przez Profesora W. M. Grudzewskiego w strukturach Polskiej Akademii Nauk:
- przewodniczący i honorowy przewodniczący Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN;
- członek Prezydium Komitetu „Polska 2000 Plus”;
- członek Komisji Rewizyjnej PAN;
- członek Rady Naukowej Instytutu Badań Systemowych PAN;
- członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN;
- wiceprzewodniczący Kapituły Medalu PAN im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

Funkcje pełnione przez Profesora Grudzewskiego poza strukturami Polskiej Akademii Nauk:
- redaktor naczelny czasopisma „Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa”;
- członek redakcji „Human Factors and Ergonomics in Manufacturing”;
- redaktor naczelny czasopisma elektronicznego “Economics and Organization of Future Enterprise. Quarterly Journal”;
- członek redakcji czasopisma „Problemy Współczesnej Ekonomiki” (Rosja);
- członek Komitetu Nauki i Postępu Technicznego;
- członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów;
- członek rzeczywisty Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki I Literatury w Paryżu;
- członek honorowy Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierowania;
- przewodniczący oddziału TNOiK we Wrocławiu;
- członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego;
- członek Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów;
- członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Profesorów Mówiących po Niemiecku.

Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia Profesora Grudzewskiego:
- Złoty Krzyż Zasługi (1972);
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1973);
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (1976);
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1980);
- Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalistów (1995);
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1999);
- Medal „100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu” (2010);
- Medal za Zasługi dla Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr (2011);
- Best Paper Award za artykuł „Sustainable Enterprise – Enterprise of Future – as a Response to the Economic Crisis” (2011);
- Odznaka Honorowa Związku Rzemiosła Polskiego “Szabla Kilińskiego” (2011);
- Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (6-krotnie);
- Nagroda Ministra Przemysłu Maszynowego;
- Nagrody Rektora Politechniki Wrocławskiej;
- Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej;
- Nagrody Rektora Szkoły Głównej Handlowej.

Inne osiągnięcia Profesora W. M. Grudzewskiego:
- autor 34 książek i ponad 400 publikacji krajowych i zagranicznych;
- promotor 33 doktorów (w tym 2 z Meksyku);
- organizator studiów doktoranckich na uniwersytecie w Meksyku.

Prof. Grudzewski