Program kształcenia kierunku Inżynieria systemów 2019/2020 - Studia I stopnia - inżynierskie »
Program kształcenia kierunku Inżynieria systemów 2019/2020 - Studia II stopnia - magisterskie »
Kierunek Inżynieria systemów
Kierunek „Inżynieria systemów” jest prowadzony na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej od 2011 roku. Program studiów o charakterze interdyscyplinarnym nawiązuje do kierunków „Systems Engineering”, które od lat są prowadzone na wielu uczelniach zagranicznych. Na kierunku są kształceni inżynierowie wyposażeni w umiejętności całościowego spojrzenia na świat technologii, którzy potrafią zbudować, zmotywować i kierować swoim zespołem, a także prowadzić samodzielną działalność.
Co mamy w ofercie?
Studia stacjonarne:
- I stopnia (inżynierskie)
- II stopnia (magisterskie)
Co musisz wiedzieć decydując się na te studia?
Kierunek „Inżynieria systemów” jest umiejscowiony w dwóch dyscyplinach – w informatyce technicznej i telekomunikacji, jako dyscyplinie wiodącej oraz w automatyce, elektronice i elektrotechnice, jako dyscyplinie dodatkowej. Przedmioty kierunkowe programu studiów zawierają treści z zakresu informatyki technicznej oraz automatyki, z przewagą tych pierwszych.
Opinie innych o kierunku
"Wrocławski Park Technologiczny S.A. zdecydowanie popiera pomysł utworzenia nowego kierunku "Inżynieria systemów" jako kierunku przyszłościowego i bardzo potrzebnego dla rozwoju naszej gospodarki. Kierunek ten umożliwi i wspomoże wdrażanie innowacji w Polsce. Jest on bardzo potrzebny również z punktu widzenia przedsiębiorcy, dla którego umiejętności zarządzania i łączenia różnych dziedzin, w tym również inżynierii są niezbędne do funkcjonowania."
"Wiele uczelni zagranicznych (np. w Stanach Zjednoczonych oraz Europie) posiada wyżej wymieniony kierunek w swojej ofercie dydaktycznej. Uruchomienie tego nowego w Polsce kierunku zwiększa prestiż naszego Wydziału, a także zainteresowanie wśród młodych ludzi chcących podjąć naukę na studiach wyższych. Jest to szansa na zwiększenie konkurencyjności dydaktycznej naszego Wydziału wśród uczelni wyższych w Polsce i na świecie.
Atutem kierunku jest fakt, iż Student poszerzy dotychczasową możliwość wyboru swojej ścieżki edukacyjnej poprzez wybór kursów z listy zaproponowanej przez Instytut Informatyki lub w porozumieniu i za zgodą swojego opiekuna z oferty programowej innej jednostki Politechniki Wrocławskiej - jest to działanie innowacyjne i wartościowe, które Samorząd Studencki, jako przedstawiciel wszystkich studentów Wydziału, uważa za należyte, korzystne i gorąco popiera."
Studia I stopnia
Opis programu studiów na kierunku „Inżynieria Systemów” 2019/20 - Studia I stopnia - inżynierskie »
Otrzymasz bardziej gruntowne niż na większości innych kierunków wykształcenie z analizy matematycznej, algebry i fizyki, ale także z matematyki dyskretnej i statystyki matematycznej. Na takiej bazie przedmiotów podstawowych uzyskasz wiedzę kierunkową i umiejętności przede wszystkim o systemach informatycznych i ich zastosowaniach. Nauczysz się projektować i wdrażać systemy, spełniające ustalone wymagania z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa, poznasz ważne klasy takich systemów: systemy Business Intelligence, systemy wspomagania decyzji oraz systemy Internetu rzeczy.
Poznasz metody analizy dużych wolumenów danych i informacji (ang. Big Data).
Ponadto będziesz przygotowany nie tylko do podjęcia studiów II stopnia, ale także – uczęszczając na przedmioty: Podstawy prowadzenia biznesu oraz Praktyka zarządzania działem IT – będziesz wyposażony w wiedzę bardzo przydatną do podjęcia pracy zawodowej bezpośrednio po studiach I stopnia.
Nabędziesz umiejętności posługiwania się narzędziami informatyki, w tym pisania programów w języku Python, projektowania baz danych i aktywnego korzystania z zasobów Internetu.
Poznasz podstawy myślenia systemowego, które później wykorzystasz do opracowywania innowacyjnych projektów w systemach zgodnych z wybraną „ścieżką kształcenia”.
Po trzech pierwszych semestrach wprowadzających ogólnie w wiedzę dotyczącą świata technologii, wybierzesz swoją ścieżkę kształcenia, czyli zestaw przedmiotów tworzących spójną całość. W ofercie są następujące propozycje ścieżek kształcenia:
- Inżynieria danych /lista przedmiotów/
- Systemy sterowania /lista przedmiotów/
Przykładowe przedmioty na studiach I stopnia:
Podstawy nauki o danych, Metody i narzędzia Big Data, Sztuczna inteligencja, Systemy informatyczne Internetu rzeczy, Podstawy informatyki przemysłowej, Analiza i projektowanie systemów informatycznych, Systemy Bussiness Intelligence, Bezpieczeństwo infrastruktury technicznej, Podstawy prowadzenia biznesu, Praktyka zarządzania działem IT
Absolwent I stopnia inżynierii systemów
Absolwent ma wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące projektowania, analizy i eksploatacji systemów złożonych, zwłaszcza złożonych systemów informatycznych.
Posiada kwalifikacje szczegółowe w zakresie: analizy, projektowania i badania jakości systemów informatycznych, zwłaszcza systemów typu Business Intelligence, informatycznych systemów sterowania i Internetu rzeczy, a także bezpieczeństwa i ochrony infrastruktury krytycznej. Istotnym składnikiem kwalifikacji absolwenta są wiedza i umiejętności na temat zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, zarządzania projektami i pracy zespołowej oraz podstaw przedsiębiorczości, zwłaszcza w obszarze IT.
Ma także kwalifikacje ogólne dotyczące analizy i projektowania systemów o dowolnej naturze, a także pogłębione kwalifikacje w zakresie systemów sterowania albo inżynierii danych – w zależności od wybranej specjalizacji, czyli od ścieżki kształcenia. Umie sprawnie posługiwać się narzędziami informatyki w zakresie programowania, baz danych, interakcji człowiek-komputer i korzystania z zasobów Internetu.
Istotnym elementem wykształcenia absolwenta jest umiejętność abstrakcyjnego i systemowego myślenia, wykraczającego poza pojedynczą branżę lub dyscyplinę. Jest to możliwe dzięki gruntownemu wykształceniu podstawowemu, obejmującemu matematykę, modelowanie, analizę danych, podstawy podejmowania decyzji oraz elementy sztucznej inteligencji.
Gdzie Absolwent znajdzie pracę po I stopniu studiów?
Absolwent jest przygotowany do pracy w szerokim spektrum podmiotów gospodarczych, nie tylko w dużych firmach, głownie z branży IT i pokrewnych, na stanowiskach inżynierów systemów, projektantów lub analityków biznesowych oraz specjalistów od analiz i wykorzystania danych, ale także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Studia II stopnia
Opis programu studiów na kierunku „Inżynieria Systemów” 2019/20 - Studia II stopnia - magisterskie
Studia II stopnia na kierunku „Inżynieria systemów” są przewidziane zarówno dla absolwentów studiów I stopnia tego kierunku, jak i dla absolwentów studiów I stopnia innych kierunków studiów inżynieryjno-technicznych.
Jako absolwent I stopnia kierunku inżynieryjno-technicznego na II stopniu „Inżynierii systemów” uzyskasz niezbędną wiedzę oraz umiejętności ogólne i kierunkowe, umożliwiające Ci, rozwiązywanie złożonych zagadnień analityczno-projektowych, przede wszystkim dla systemów zgodnych z ukończonym kierunkiem studiów I stopnia. Poznasz zaawansowane metody modelowania, czyli opisu systemów oraz formalne podstawy podejmowania decyzji. Zapoznasz się także z podstawami modelowania makroekonomicznego oraz zarządzania zespołami pracowników, co ułatwi Ci funkcjonowanie po studiach w otoczeniu gospodarczym.
Na studiowanie przedmiotów wybieralnych oraz na realizację magisterskiej pracy dyplomowej jest przewidziana w programie studiów niemal połowa wszystkich godzin zajęć. Takie rozwiązanie umożliwi Ci indywidualizację Twoich studiów i dostosowanie ich treści do Twoich zainteresowań.
Przykładowe przedmioty obowiązkowe na studiach II stopnia:
Modelowanie makroekonomiczne. Modelowanie stochastyczne, Podstawy technologiczne Internetu, Integracja systemu, Fizyka systemów złożonych, Zarządzanie zespołem pracowników
Przykładowe przedmioty wybieralne na studiach II stopnia:
Zaawansowane techniki zastosowania Internetu w przedsiębiorstwie, Metody profilowania użytkowników, Cyberbezpieczeństwo w inżynierii systemów, Inteligentne sieci elektroenergetyczne
Absolwent II stopnia Inżynierii systemów
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do formułowania oraz samodzielnego poszukiwania sposobów rozwiązywania problemów w zakresie projektowania oraz wdrażania innowacyjnych dedykowanych systemów. Ma umiejętność sprawnego posługiwania się narzędziami wspomagania podejmowania decyzji, również w warunkach niepełnej lub nieprecyzyjnej informacji, a także nowoczesnymi środkami informatyki.
Gdzie Absolwent znajdzie pracę po II stopniu studiów?
Wyposażony w odpowiednią wiedzę podstawową, absolwent jest przygotowany do: kierowania zespołami w podmiotach gospodarczych, zespołach projektowych oraz do pracy naukowo-badawczej w instytucjach naukowych oraz w ośrodkach badawczo-rozwojowych różnych dyscyplin badawczych i branż.
Absolwent ma wykształcone nawyki ustawicznego uczenia się i jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).