Data Science Day - Otwarte drzwi nowej specjalności “Data Science”

Data: 22.11.2017

Data: 29.11.2017
Miejsce wydarzenia: Wydział Informatyki i Zarządzania

Są wszędzie wokół nas, nawet jeżeli sobie z tego nie zdajemy sprawy. Tworzą je nasze telefony, komputery, a w dzisiejszym świecie także samochody, lodówki, zegarki a nawet buty. Mowa o danych, których ludzie i maszyny generują olbrzymie ilości. Na podstawie tych danych możemy np. odpowiadać na pytania: jak spać by się wyspać, jak się pozbyć korków w mieście, jak skrócić kolejki do lekarzy czy jak smartfon może automatycznie opowiedzieć niewidomemu o tym co jest wokół niego? Zaawansowana analiza danych prowadzi do znalezienia rozwiązań dla najbardziej palących problemów współczesności. Nauka zajmująca się tymi zagadnieniami to Data Science (pol. danologia). Specjaliści - danolodzy zajmują się pozyskiwaniem użytecznej informacji i wiedzy z wielkich zasobów danych zgromadzonych w systemach komputerowych.

Politechnika Wrocławska, otwiera właśnie nową specjalność informatyczną poświęconą Data Science (pol. danologii), dołączając do grona tak znamienitych uczelni na świecie jak Stanford University czy Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA.

Studenci na nowych studiach magisterskich będą poznawali tajniki poruszania się w niespójnych, różnorodnych i ogromnych zbiorach danych, posługując się przy tym najnowszymi zdobyczami technologii informatycznej.

Jak przyznaje opiekun specjalności, prof. Halina Kwaśnicka z Katedry Inteligencji Obliczeniowej, studia te są dla ambitnych i odważnych. – Przyszłych magistrów chcemy ukierunkować do pracy w biznesie, we własnych firmach - start-upach lub w laboratoriach badawczych.

Na globalnym rynku IT specjaliści Data Science są obecnie jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników, a zapotrzebowanie na ich umiejętności i wiedzę ciągle wzrasta. Są oni jednocześnie jedną z najlepiej opłacanych grup w informatyce, a ich zarobki mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jest to niewątpliwie zawód XXI wieku.

Przez kształcenie informatyków na nowej specjalności możemy osiągnąć światową specjalizację w Data Science i jest to ogromna szansa dla Wrocławia, Dolnego Śląska i, w ogólności, dla Polski. Polacy od lat znani są z najwyższych kwalifikacji w informatyce - dodaje prof. Kwaśnicka.

W środę, 29 listopada, zapraszamy na “Data Science Day - drzwi otwarte nowej specjalności Data Science”. Wydarzenie swoją obecnością uświetni światowej sławy specjalista Data Science - Prof. Nitesh Chawla z University of Notre Dame w Indianie, USA, który wygłosi wykład pt. "The Interdisciplinarity of Data Science: Advancing the Common Good” (pol. Interdyscyplinarność danologii: wspieranie wspólnego dobra). Profesor Chawla zainauguruje ponadto nowy projekt badawczy poświęcony badaniom Data Science, który będzie realizował na Politechnice Wrocławskiej.

Program Data Science Day - Drzwi otwartych nowej specjalności Data Science:

Godz. 11:00 - Powitanie gości, wprowadzenie do Data Science Day - prof. Halina Kwaśnicka
Godz. 11:05 - Słowo powitalne Władz Uczelni i Wydziału - JM Rektor PWr, Dziekan WiZ
Godz. 11:10 - The Interdisciplinarity of Data Science: Advancing the Common Good prof. Nitesh Chawla, University of Notre  Dame, Indiana, USA, Politechnika Wrocławska
Godz. 11:50 - Wizja specjalności Data Science - prof. Przemysław Kazienko
Godz. 12:00 - Rozwój w biznesie na przykładzie: od korporacji do startupu - mgr inż. Roman Bartusiak, doktorant, CTO IamBot
Godz. 12:10 - Rozwój naukowy na przykładzie: od korporacji do nauki - dr inż. Tomasz Kajdanowicz
Godz. 12:20 - Magisterka: co ma wspólnego głębokie uczenie i sprzedaż butów - mgr inż. Kamil Tagowski, doktorant
Godz. 12:30 - Projekt naukowy: unikatowe narzędzia językowe - dr inż. Maciej Piasecki
Godz. 12:40 - Realizacja wizji, czyli co i jak na specjalności - prof. Halina Kwaśnicka
Godz. 12:50 - Wszystko o co chcecie zapytać (pytania/uwagi)

Po serii pytań zaprosimy na rozmowy kuluarowe przy pizzy i napojach.

Budynek B-4, Politechnika Wrocławska
ul. I. Łukasiewicza 5, 50-371 Wrocław
sala 4.48 (IV-te piętro)

Kiedy