Profesor Rafał Weron nagrodzony za wybitne osiągniecia naukowe

Data: 12.12.2016

Profesor Rafał Weron specjalizuje się m.in. w zarządzaniu ryzykiem, symulacjach komputerowych, prognozowaniu na rynku elektroenergetycznym oraz stosowaniu narzędzi statystyki obliczeniowej do zagadnień finansowych i ubezpieczeniowych.

prof.weron-mnisw.jpg

Fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Na Politechnice Wrocławskiej kieruje Zespołem Modelowania Ekonomicznego w Katedrze Badań Operacyjnych, Finansów i Zastosowań Informatyki. Jest członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN, redaktorem czasopism ARGO, Computational Statistics, Journal of Energy Engineering, Journal of Energy Markets oraz Operations Research and Decisions. Napisał monografię  „Modeling and Forecasting Electricity Loads and Prices: A Statistical Approach” (Wiley, 2006), opublikował wiele artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach z listy filadelfijskiej: Energy, Energy Economics, Energy Policy, IEEE Transactions on Power Systems, IEEE Transactions on Smart Grid, International Journal of Forecasting czy Renewable and Sustainable Energy Reviews.

Naukowiec z racji bogatego doświadczenia i ogromnej wiedzy często jest zatrudniany jako konsultant firm finansowych, energetycznych oraz informatycznych.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznawane są za wybitne osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne (w trzech kategoriach: badań podstawowych, badań na rzecz rozwoju społeczeństwa i badań na rzecz rozwoju gospodarki) lub działalność dydaktyczną i organizacyjną na rzecz nauki. Kandydatów zgłaszają rady naukowe, rady wydziałów lub organy reprezentujące inne jednostki naukowe, organizacje pozarządowe działające na rzecz nauki oraz prezes i poszczególne komitety Polskiej Akademii Nauk.

Profesor Rafał Weron odebrał swoją statuetkę podczas uroczystości 9 grudnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Strona domowa Profesora Werona »