W marcu wystartowała XIII edycja Krajowego Konkursu Energetycznego im. profesora Jacka Malko. Po raz kolejny zdolni młodzi ludzie, pasjonujący się energetyką i ekologią, mają szansę stanąć w szranki i zaprezentować swoje pomysły ekspertom z branży.
Krajowy Konkurs Energetyczny powstał po to, by promować z jednej strony ambitną młodzież, a z drugiej — świadomość energetyczną i ekologiczną. Problematyka racjonalnego zarządzania energią, zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska nie traci na aktualności. Wręcz przeciwnie, w obliczu zmian klimatycznych wymaga coraz większej uwagi.
— Po raz kolejny chcemy zachęcić uczniów i studentów do pochylenia się nad problemami, przed którymi staje współczesny świat. W tym roku mogą wykazać się swoją wiedzą i kreatywnością między innymi w tematach energetyki, ciepłownictwa, odnawialnych źródeł energii w gminach czy elektromobilności. Mogą też popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie drogę naszego kraju do neutralności klimatycznej czy uniezależnienia od paliw kopalnych — mówi dr Halina Rechul, autorka idei konkursu.
W XIII edycji Krajowego Konkursu Energetycznego mogą wziąć udział osoby urodzone w latach 1998-2005. Prace oceniane będą w dwóch grupach wiekowych. Zadaniem pierwszej grupy wiekowej jest opracowanie zwięzłej prezentacji, podejmującej jedno z poniższych zagadnień:
- Pojazdy elektryczne – przyszłość transportu i energetyki?
- Po co nam energooszczędne budownictwo?
- Ekologiczny styl życia – moda czy konieczność?
- Zielona gmina – OZE szansą rozwoju terenów wiejskich?
Zadaniem Uczestnika Konkursu z drugiej grupy wiekowej jest przygotowanie pracy konkursowej w formie rozprawki lub projektu, podejmującej jedno z poniższych zagadnień:
- Możliwości rozwoju i zagrożenia energetyki wiatrowej w Polsce.
- Źródła finansowania OZE.
- Rola ciepłownictwa w transformacji energetycznej.
- Nowe szanse dla polskiej energetyki: od węgla do atomu.
Prace można nadsyłać do 14 czerwca 2021 roku. Oceni jury złożone z ekspertów ze świata energetyki, któremu przewodniczy prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej.
Organizatorami XIII edycji konkursu są Fundacja Świadomi Klimatu oraz Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój z Jaworza, a partnerem strategicznym — gmina Jaworze.
Wszystkie informacje o konkursie, w tym regulamin XIII edycji i niezbędne załączniki oraz formularze można znaleźć na stronach Fundacji Świadomi Klimatu http://swiadomiklimatu.pl i gminy Jaworze http://jaworze.pl/2018/02/02/x-krajowy-konkurs-energetyczny. Bieżące informacje można śledzić też na fanpage’u konkursu https://www.facebook.com/krajowykonkursenergetyczny