Wydział Informatyki i Zarządzania

Zaproszenie na konferencję prasową organizowaną przez Konsorcjum CLARIN-PL-Biz

Data: 11.03.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Data: 16.03.2021
Miejsce wydarzenia: Konsorcjum CLARIN-PL-Biz
Godzina: 13:15

Powrót
pokaż na mapie

Konsorcjum CLARIN-PL (Wspólne zasoby językowe i infrastruktura technologiczna) zaprasza na konferencję prasową online "CLARIN-PL-Biz - technologie językowe dla nauki i biznesu”, która odbędzie się we wtorek, 16 marca 2021 r., o godz. 13:15 na platformie Zoom: 

https://pwr-edu.zoom.us/j/99732098387?pwd=cFFXYlBBMEhqdTc0L3JsWjZHdWRLQT09

ID: 997 3209 8387

Passcode: 155312

Zapraszamy również do udziału w seminarium naukowym, które odbędzie się w godz. 14:15–16:25. Zaprezentujemy na nim najważniejsze narzędzia, zasoby CLARIN-PL i ich zastosowania.

Program seminarium znajduje się tutaj.

CLARIN-PL-Biz to projekt badawczo-rozwojowy realizowany przez konsorcjum składające się z 5 jednostek naukowych oraz 22 partnerów biznesowych. Jego celem jest zbudowanie platformy do przetwarzania języka naturalnego i eksploracji wielkich danych językowych. Początkowo odbiorcami CLARIN-PL byli głównie naukowcy z dziedzin humanistycznych i społecznych, jednak z czasem wzbudził on też zainteresowanie przedstawicieli różnych obszarów nauki, instytucji publicznych, organizacji oraz firm komercyjnych. Dziś wiemy, że skuteczna analiza danych językowych jest przyszłością gospodarki opartej na wiedzy. To na niej opiera się światowy trend rozwoju sztucznej inteligencji, mającej pracować dla dobra człowieka. Uprzywilejowana pozycja języka angielskiego sprawia, że bardzo wiele badań wykonuje się przede wszystkim dla tekstów w tym języku, tymczasem to rozwój narzędzi dla języka polskiego i innych języków naturalnych (np. języków słowiańskich lub regionu) wpływa w dużej mierze na wzrost konkurencyjności rodzimych przedsiębiorstw. CLARIN-PL stawia sobie za cel upowszechnienie dostępu do technologii językowej i zasobów dla języka polskiego oraz wielu innych języków europejskich. Analogiczne projekty realizowane się w 22 innych krajach na całym świecie.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję