Specjalność PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH (PSI)

Specjalność Projektowanie Systemów Informatycznych (PSI)

Specjalność Projektowanie Systemów Informatycznych prowadzona jest przez pracowników Katedry Systemów Informatycznych (www.ksi.pwr.edu.pl) na studiach II stopnia, kierunek Informatyka.

Specjalność zapewnia kompleksowe kształcenie specjalistyczne w zakresie projektowania i wdrażania systemów informatycznych w różnych środowiskach, z wykorzystaniem najnowszych technologii informatycznych oraz we współpracy z najlepszymi firmami informatycznymi.Specjalność PSI daje też bardzo dobre przygotowanie dla osób zdecydowanych podjąć studia doktoranckie .

Program specjalności został tak skonstruowany, by odpowiadał potrzebom rynku pracy. Przy jego tworzeniu wykorzystaliśmy doświadczenia pracowników Katedry ze współpracy z biznesem oraz sugestie naszych absolwentów, którzy zajmują lub zajmowali funkcje kierownicze w zarządach takich firm, jak TETA, INSERT, SMT oraz działach informatyki Volvo IT, NOKIA-SIEMENS czy KRUK. Przedstawiciele firm informatycznych uczestniczą w wybranych wykładach prezentując najciekawsze przypadki z ich doświadczeń projektowych. Proponują też, we współpracy z pracowniami Katedry, tematy prac magisterskich.

Absolwent specjalności Projektowanie Systemów Informatycznych:

• Posiada wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie projektowania systemów informatycznych, w tym także systemów multimedialnych, webowych, mobilnych, responsywnych oraz projektowania gier komputerowych
  • Ma wiedzę w zakresie zarządzania projektem informatycznym. Zna narzędzia informatyczne wspomagające zarządzanie tego typu projektem. Umie przeprowadzić analizę ekonomiczną projektu informatycznego, w szczególności oszacować jego rozmiar, koszty i czas wykonania.
  • Posiada wiedzę dotyczącą projektowania interakcji użytkownika z systemem informatycznym za pomocą zaawansowanych technologii multimedialnych oraz ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń użytkownika (UX). Zna metody badania użyteczności oraz badania doświadczeń użytkownika w interakcji z systemem i potrafi przeprowadzić takie badania.
  • Zna standardy i metody integracji oraz wymiany danych w systemach informatycznych, a także metody i narzędzia integracji systemów informatycznych.
  • Potrafi kierować pracą zespołu realizującego złożony projekt informatyczny, umie posługiwać się i wykorzystywać narzędzia wspomagające zarządzanie tym zespołem
  • Zna zaawansowane metody inteligencji obliczeniowej i techniki analizy danych oraz metody i narzędzia analityczne właściwe inteligencji biznesowej. Umie dobrać i zastosować metody i techniki odpowiednie do rozwiązywanego problemu przetwarzania informacji i wiedzy zgromadzonej w systemie informatycznym.

Absolwenci Specjalności Projektowanie Systemów Informatycznych bardzo łatwo znajdują pracę i są cenionymi pracownikami w firmach informatycznych oraz działach IT banków i instytucji finansowych, przedsiębiorstw i instytucji gospodarczych, położonych zarówno we Wrocławiu, jak i na terenie całej Polski, a także za granicą. Zatrudniani są m.in. w takich firmach jak: Asseco Poland, Capgemini, InsERT, Nokia Wrocław, intive, UNIT4 Polska, Volvo IT Polska, Comarch, Aduma, Techland. Pracują, jako analitycy, architekci oprogramowania, projektanci, programiści, administratorzy, menedżerowie projektów, pracownicy i kierownicy działów IT. Wielu studentów specjalności Projektowanie Systemów Informatycznych (PSI) już w czasie studiów rozpoczyna pracę w zespołach naukowo-badawczych i kołach naukowych, a niektórzy z nich kontynuują ją na studiach doktoranckich.